سلام ، با ما همراه باشید

ورود ثبت نام

جزئیات خبر

دوربین مدار بسته یا CCTV چیست؟

مدیر سایت ۱۳۹۴/۱۰/۲۹

 cctv چیست؟

در سرتاسر جهان بعضی از حرفه ها یا رشته ها با یک نام واحد شناخته میشوند. cctv مخفف کلمه (Closed Circuit Television) به معنی دوربین مدار بسته است.

دوربین مدار بسته یک دستگاه الکترونیکی است که تصاویر را دریافت کرده و به یک دستگاه ضبط کننده یا نمایش دهنده انتقال می دهد.

دوربین های مدار بسته معمولا برای نظارت بر اماکن داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می گیرند و بسته به شرایط محیط انواع مختلفی دارند.

تاریخچه:

اولین دوربین مدار بسته در سال 1942 توسط ارتش آلمان برای نظارت بر چگونگی شلیک موشک V2 در ایستگاه پرتاب این موشک نصب شد. حدود 7 سال بعد در آمریکا سیستم های مدار بسته تجاری به بازار آمد با نام Vericon و جالب توجه است که استفاده از این دوربین ها نیازی به مجوز دولتی نداشته است.

اهداف:

تهیه تصاویر مداربسته ممکن است یک یا چند هدف اصلی را دنبال کند :

حفاظت

حراست

ایمنی

کنترل

مدیریت

نظارت

آموزش و تحقیقات

امروزه از این سامانه برای حفاظت و نظارت بر اماکن مهم، اماکن پرتردد و اماکن پرخطر استفاده می شود .

مانند: موزه ها، فروشگاه ها، زندان ها، فرودگاه ها، ایستگاه های مترو و راه آهن و حتی بیمارستان ها و مدارس از دیگر اماکنی است که به این سیستم ها مجهز شده اند.

با وجود این سیستم، امکان شناسایی و تعقیب راحت تر مجرمان فراهم خواهد بود .البته باید اذعان کرد که در برخی اماکن همچون فروشگاه ها ابزارهای نظارتی دیگری همچون گیت فروشگاهی یا به اصطلاح دزدگیر لباس استفاده می شود که نواقص این ابزار را برطرف می سازد.

کارکرد دیگر سامانه های مداربسته، کارکرد نظارتی است. امروزه مدیران زیادی بوسیله این سیستم ها بر کار نیروهای خود نظارت دارند.همچنین کنترل ترافیک شهرها نیز بر اساس این کارکرد سیستم های مداربسته استوار است.

انواع دوربین مدار بسته:

دوربین های مداربسته به صورت کلی به دو دسته آنالوگ و شبکه تقسیم می شوند.

  • دوربین مداربسته انالوگ: سیستم مداربسته انالوگ را میتوان نسل قدیمی تر دوربین های مداربسته معرفی کرد. این دوربین ها به دلیل سادگی و ارزان قیمت بودن هنوز هم با استقبال زیادی روبه رو هستند.
  • دوربین مداربسته شبکه یا دیجیتال: دوربین های مداربسته شبکه نسل جدید دوربین های مدار بسته هستند. این دوربین ها با وجود گران قیمت بودن به علت قابلیت های بسیار خوب، کیفیت و تکنولوژی تصویری بالاتر در حال جایگزینی به جای دوربین های انالوگ هستند.

دوربین های مداربسته معمولا از تجهیزات مشترکی ساخته می شوند. مهمترین بخش یک دوربین مداربسته چیپ تصویر آن است. این چیپ تصویر وظیفه تبدیل رشته های نوری به اطلاعات دیجیتال را برعهده دارد. قیمت دوربین های مداربسته با توجه به قابلیت های آنها و کیفیت ساختشان متغییر باشد.